Světový den poruch příjmu potravy

Prohlédněte si materiály ke světovému dnu poruch příjmu potravy, který je každoročně vyhlášen na 2. června.

American Academy for Eating Disorders: World Eating Disorders Action Day

#REALPEOPLE #REALRECOVERY

Zde ke shlédnutí video přeložené do češtiny

Článek o poruchách příjmu potravy na irozhlas.cz

 

Workshop pro veřejnost na XIV. konferenci o poruchách příjmu potravy

1. 4. 2023 proběhl workshop pro veřejnost o poruchách příjmu potravy na XIV. mezinárodní interdisciplinární konferenci o poruchách příjmu potravy a obezitě.

Témata: Program Vícerodinné terapie (Multi Family Treatment). Poruchy příjmu potravy a sport. Existuje zdravé sportování?  


Na Vaše otázky odpovídali odborníci Mgr. Petr Minařík a MUDr. Petra Uhlíková. 
Workshopu se účastnila Monika Vlčková (Míčková), bývalá moderní gymnastka, která byla v letech 2011- 2015 absolutní mistryní České republiky v moderní gymnastice. Po skončení kariéry provozuje sportovní soustředění Gymnastky gymnastkám, je vdaná a má dvě děti. Během své sportovní kariéry se setkala s problematikou PPP a pohovořila i o své vlastní zkušenosti.
Dalším hostem byla paní MV, maminka, jejíž dcera si prošla náročným obdobím s mentální anorexií. Celá rodina absolvovala Vícerodinné terapie (MFT). Přinesla tedy pohled rodiče, nejen na léčbu, ale i čím si, jako rodina, procházeli. Přečtěte si její zkušenosti.
 
"Dne 1.4. jsem měla možnost zúčastnit se závěrečného dne Konference o poruchách příjmu potravy na klinice Ke Karlovu. Chtěla bych poděkovat hlavně panu Petrovi Minaříkovi, že mne na konferenci pozval jako „zástupce“ rodičů pacientů trpících poruchou příjmu potravy.
 
Setkání bylo pro mne velmi silné, obzvlášť s dalšími dvěma účastnicemi, které mají své osobní zkušenosti. Sdílení informací touto formou považuji za velmi důležité, přes mnoho příruček, dostupných materiálů na internetu, je určitě přínos osobně se setkat s někým, kdo řeší podobné problémy. Potíže nejsou identické, jako nejsme stejní my - lidé, přesto doufám, že jsem mohla trochu pomoci ostatním pochopit, jak se cítí rodiče nebo ostatní členové rodiny.
 
Byla to pro mne náročná zkušenost, ale velmi cenná. Mimořádně silným zážitkem pro mne bylo, když na mne při odchodu z areálu kliniky venku čekala jedna z pacientek a děkovala mi.
 
A já děkuji vám…" M.V.
 
 
 

Světový den poruch příjmu potravy: Poruch příjmu potravy přibylo. Problémem je i přejídání nebo excesivní cvičení.

Sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) připadá na čtvrtek 2. června 2022. Letos se zaměřuje na zvýšení dostupnosti odborné péče. Situaci zhoršila pandemie covid-19, kromě anorexie a bulimie představuje problém také psychogenní přejídání nebo excesivní cvičení.

„Nedávná analýza dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila z 3,5 % na 7,8 %. Z poruch příjmu potravy má anorexie nejvyšší úmrtnost ze všech psychiatrických diagnóz. Jedinci, kteří bojují s anorexií, mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy. Obavy vzbuzují i čísla pro poruchy přejídání, přibližně 2,8 % žen a 1 % mužů bude někdy v průběhu svého života bojovat s poruchou přejídání (BED). V období pandemie covid-19 se jejich nárůst ještě významně zvýšil, podobně jako úzkostné stavy, sebepoškozování, nebo závislostní chování,“ popisuje Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Přečtěte si celou tiskovou zprávu Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

 

 

 

ChildTalks+ - podpora pro děti z rodin, kde rodiče trpí duševním onemocněním

V E-clinic, z.ú. jsme partnery 1. LF UK v projektu ChildTalks+. ChildTalks+ je preventivní a edukativní metodika pro práci s rodinami, kde jeden z rodičů trpí duševním onemocněním. Cílem je předcházet duševním problémům a rizikovému chování jejich dětí a adekvátně k jejich věku jim poskytnout informace o duševním onemocnění  jejich rodičů, emoční a sociální podporu. Rodičům program usnadní s dětmi o svém onemocnění mluvit a získají doporučení na návaznou odbornou pomoc.

Přečtěte si krátké informace o projektu a proč je důležité podpořit tuto rizikovou skupinu dětí:

Informace o projektu ChT+

V srpnu 2021 lektorka Dr. Karin van Doesum, autorka metodiky, proškolila prvních 14 terapeutů z ČR. Terapeuti budou pracovat v období říjen – prosinec 2021 v metodice ChildTalks+ s prvními 15 rodinami. Celkem bude účast v projektu nabídnuta 80 rodinám. Metodiku mohou proškolení terapeuti využívat i po skončení projektu a začlenit jí do práce se svými klienty. Proto informaci šíříme do co nejvíce odborných zařízení v ČR.

 

Druhý trénink proběhne 5. a 6. 5. 2022

Zaujala Vás ChildTalks+ a chcete metodiku využít ve své praxi?

Přečtěte si, kdo může být terapeut a podmínky účasti. Školení nabízíme pouze terapeutům s vlastní klientelou.

Informace pro zájemce o proškolení - terapeuty

 

Do projektu se mohou hlásit jak terapeuti, tak rodiny s duševním onemocněním, pro které je projekt určen.

Trpíte duševním onemocněním a máte dítě/děti ve věku 6- 18 let?

Přečtěte si letáček pro klienty:

Informace pro klienty 

Trpíte-li poruchou příjmu potravy, pro online konzultaci zdarma kontaktujte terapeuta Mgr. Petra Minaříka na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Workshopy pro rodinné příslušníky a pacienty s PPP

Datum konání: 10.6. 2023, 9:00 - 15:00.

Zájemci hlaste se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Místo konání: E-clinic, z.ú., Olšanská 55/5, Praha 3

E-clinic, z.ú. s podporou Fondu Gábi pořádá workshopy s odborníky na léčbu poruch příjmu potravy. 

• Získáte potřebné informace o onemocnění a přístupech, kterými podpoříte léčbu svých blízkých. 
• Dozvíte se, jak zvládat rizikové období během léčby i po léčbě PPP. 
• Společným obědem lze korigovat dosavadní způsoby komunikace při a po jídle.
• Vyzkoušíte si různé techniky relaxace.
• Programu se mohou zúčastnit až 4 rodiny.
• Cena 4500 Kč pro 1 rodinu za tento 1 denní workshop

Kontakt:  Marie Eliášová: 775 715 478, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Výroky rodičů, kteří se workshopů účastnili:

  • "Na workshop jsme přicházeli s obavami, nervozitou.
    Prostředí je ale velmi přívětivé a bezpečné, měli jsme pocit profesionální a přitom lidské péče."

  • "Měli jsme možnost zorientovat se v problematice, srovnat si myšlenky, vyslechnout si zkušenosti druhých rodin a rady a zkušenosti odborníků. Pochopit a přijmout souvislosti a seznámit se s konkrétními léčebnými kroky. Poradit se, jak nejlépe tuto nemoc zvládat doma, s ohledem na všechny členy rodiny. Zrelaxovat. "

  • "Nejužitečnější bylo dozvědět se, jak můžeme pomoci dceři, jak se k ní mám chovat, čemu dát důraz, nad co se povznést, jak reagovat."

  • "Znalost scénáře průběhu nemoci pomáhá situace zvládat v realitě, protože díky informacím z WS víme, že to takto prostě je."

  • "Pomohlo nám vědomí, že v tom nejsme sami, s problémy a podobnými situacemi se potýkají i jiné rodiny, řeší podobné věci, jejich děti mají stejný problém."

 

Světový den poruch příjmu potravy 2. 6. 2021

 

World Eating Disorders Action Day 2021

Video České asociace pro PPP a E-clinic

#Equity4EatingDisorders

Světový den poruch příjmu potravy je hnutí navržené pro lidi postižené poruchou příjmu potravy, jejich rodiny a zdravotníky, kteří je podporují. Cílem spojení aktivistů z celého světa je rozšířit globální povědomí o poruchách příjmu potravy jako o geneticky souvisejících, léčitelných nemocech, které mohou postihnout kohokoli.

Šestý výroční akční den Světového dne poruch příjmu potravy se uskuteční 2. června 2021 po celém světě. Letos se zaměřuje dostupnost léčby a kroky k úzdravě.

Členové komunity poruch příjmu potravy, včetně postižených jednotlivců a jejich rodin, profesionálové, vědci a političtí organizátoři péče se prakticky ve světě spojili, aby zvýšili přístup k přesným informacím, vymýtili mýty a společně se zasazovali o změnu zdrojů a zásad léčby.

Letos organizátoři vyzývají ke zlepšení školení poskytovatelů zdravotní péče a podpory pečovatelů.

Téma roku 2021 obsahuje kampaň na sociálních médiích #Equity4EatingDisorders

Příspěvky z jednotlivých zemí se týkají:

1) dostupnosti péče pro všechny formy poruch příjmu potravy;

2) rovnosti ve výzkumu a financování programů pro PPP

3) rovnosti v přístupu k léčbě a zotavení;

4) přístupu k intervencím pro marginalizované a méně zastoupené skupiny.

Více než 200 organizací z více než 50 zemí a 1000 aktivistů spolupracuje na 6 platformách sociálních médií a lokálně, aby změnilo způsob, jakým jsou poruchy příjmu potravy chápány a léčeny. 

Strategické vedení poskytuje řídící výbor Akademie pro poruchy příjmu potravy representující  odborníky z celého světa.

U nás je reprezentantem prof. Papežová, zasupující Sekci pro poruchy příjmu potravy PSČLS JEP a neziskovou organizaci E-clinic, která zorganizovala video na akutální témata, která byla řešena na  XIII. konferenci pro poruchy příjmu potravy a obezitě v Praze 15.-17 dubna 2021, včetně ukázky z workshop pro širokou veřejnost, kde o úzdravě a sportu mluví Gabriela Soukalová s P. Minaříkem.

XIII. ročník mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě

VŠE NA WEBU KONFERENCE.ECINSTITUT.CZ

 

Konferenci pořádá Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP a E-clinic, z.ú. pod záštitou České lékařské komory a Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Organizační výbor a vědecký sekretariát: prof. MUDr. Hana Papežová, Csc. a MUDr. Petra Uhlíková


Datum konání: 15. – 17. 4. 2021


Konference bude online.

Podívejte se na program

 

Online přednášky pro odbornou veřejnost

V rámci psychoterapeutického výcviku pořádáme přednášky o poruchách příjmu potravy, na které Vás srdečně zveme.
 
Pro objednání kontaktujte koordinátorku Marii Eliášovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a napište prosím, zda máte zájem o celý víkendový blok, či konkrétní přednášku. 
  
Cena za 1 přednášku (1,5 hod): 300 Kč
 
Cena za 1 víkendový blok: 990 Kč
 
Témata a přednášející naleznete v příloze:
Strana 1 z 2
Go to top