Výzkum: tDCS - naděje v léčbě mentální anorexie?

Milé pacientky, milý pacienti,

ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, na oddělení pro léčbu poruch příjmu potravy, probíhá výzkum nového způsobu léčby mentální anorexie pomocí neinvazivní stimulační metody tDCS (transkraniální stimulace stejnosměrným proudem). V rámci Vaší léčby se toho výzkumu můžete zúčastnit i Vy. Výzkum je určen jen pro pacienty oddělelení poruch příjmu potravy ve VFN. 

Co je tDCS?

TDCS je moderní metoda, spočívající v aplikaci stejnosměrného proudu o velmi nízké intenzitě (2 mA) na kůži hlavy v oblasti čelních mozkových laloků. To může vést podle dosavadních vědeckých poznatků k ovlivnění funkce mozku a zmírnění obtíží spojených nejen s mentální anorexií. Bylo provedeno velké množství studií, z nichž některé ukazují pozitivní vliv tDCS při léčbě závislostí, deprese či jiných psychiatrických onemocnění. Jde o bezpečnou, nebolestivou a neinvazivní léčebnou metodu, která při dodržení bezpečnostních kritérií nevykazuje prakticky žádné významné vedlejší účinky.

Lékař koordinující studii: MUDr. Silvie Čerešňáková
Školitel: Prof. MUDr. Hana Papežová CSc.

Bližší informace Vám rádi poskytneme na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V příloze si můžete přečíst podrobnější informace o studii a metodě tDCS.

Konference o poruchách příjmu potravy 2017

9.-10.6. 2017 se na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze uskuteční 11. ročník mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy.

Pořadateli konference jsou Psychiatrická klinika  1. LF UK a VFN, Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP a  E-clinic, z.ú. Akce je pořádána v rámci celoživotního vzdělávání a ohodnocena kredity pro všechny spolupracující profese. Konference je určena především pro odborníky v prevenci a léčbě poruch příjmu potravy. 

Všechny informace a program naleznete na stránkách E-clinic, z.ú. 

Doplnili jsme nové články a materiály do rubriky pro učitele. Najdete zde doporučení, jak vybrat preventvní program ve škole, co dělat, když žák trpí poruchou přjmu potravy, co je v kompetenci školy, jak je možné pomoci a jaké jsou hranice této pomoci.

Přejít do rubriky pro učitele

Chaty pro rodiče, partnery, přátele. Termíny Vícerodinné terapie v roce 2017.

Novinkou jsou chaty pro rodiče, partnery a blízké těch, kteří trpí poruchami příjmu potravy. Chatovat s Vámi bude Mgr. Jana Tomanová, PhD., psycholožka s dlouholetou praxí v léčbě pacientů s poruchou příjmu potravy a specialistka na rodinnou a partnerskou psychoterapii. 

Přejít na rezervace chatů

V roce 2017 otevíráme další běh Vícerodinné terapie. Vícerodinná terapie kombinuje prvky mnoha terapeutických směrů a je výzkumně ověřena jako jedna z nejúčinnějších metod léčby poruch příjmu potravy.

Přečtěte si rozhovor o této metodě s psycholožkou Janou Tomanovou

Rodiny, které mají zájem o Vícerodinnou terapii mohou kontaktovat Marii Zlesakovou:

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: 602 20 99 51

Termíny Vícerodinné terapie v roce 2017:

7. dubna,

28. dubna,

19. května

a v září 2017 vždy od 10-16 hodin.

Terapie probíhá v sídle E-Clinic na Praze 3, Olšanská 7.

Setkání jsou otevřená - to znamená, že rodina (nebo její část) se může zúčastnit libovolného počtu dnů (jednoho, ale i všech vypsaných). Na vybraný termín je třeba se přihlásit 2 týdny předem a platba za setkání, na které se rodina hlásí, musí být připsána na účet E-clinic minimálně pět pracovních dnů před vypsaným termínem.

V rubrice Svépomocné materiály jsme pro Vás připravili příklady doporučeného jídelníčku. Naleznete zde vzor jídelníčku pro normální váhu, který slouží ke znovunastolení normálního stravovacího režimu při přejídání. Uvádíme také doporučený jídelníček v případě podváhy. U každého jídla - snídaně, obědu, večeře i svačin - si můžete prohlédnout různé varianty. V dalších částech svépomocného manuálu se dočtete více o sestavení jídelního plánu.

Přejít na jídelníček

Na zdravou výživu se ptejte nutriční terapeutky Jitky Hrubé

Na diskuzním fóru můžete pokládat anonymně své dotazy ohledně zdravé výživy a souvisejících témat odbornici, nutriční terapeutce Jitce Hrubé z Centra pro poruchy příjmu potravy VFN. 

Přejít na fórum

Fotografie: Petr Molt, Klára agency.

Každý týden bude na našem webu psát nový příspěvek na blog novinářka a spisovatelka Michala Jendruchová. Míša má s anorexií bohaté zkušenosti. O svém pětadvacetiletém boji napsala knihu, v které se zpovídá z nejniternějších pocitů. Otevřeně hovoří o chvílích, kdy měla velmi blízko smrti. Dnes se snaží o osvětu mezi lidmi, pořádá besedy, poskytuje rozhovory v médiích a jak říká, pokouší se na vlastním příběhu zdravým lidem ukázat, jak se cítí nemocní, jak jim můžeme pomoci a čím naopak ublížit. 

Přečtěte si její blog

Go to top