Čtvrtý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) připadl na neděli 2. června 2019. 

Citujeme z tiskové zprávy 1. LF UK:

Celosvětová akce na podporu prevence, léčby a celospolečenského povědomí o poruchách příjmu potravy letos podtrhuje nutnost aktivního přístupu odborníků i laiků k těm, kteří některou z forem onemocnění trpí, ať už jde o anorexii, ortorexii (posedlost zdravou stravou), bulimii, bigorexii (extrémní zaujetí vlastní svalovou hmotou) nebo přejídání.

Podtitulem letošního ročníku je „nenechte lidi s poruchou příjmu potravy čekat“. Všichni, kteří podporují zlepšení péče o poruchy příjmu potravy, jsou vyzýváni, aby v tento den nosili nachovou (purple) barvu. Fotku s hashtagem #ShowUsYourPurple lze zveřejnit na Instagramu.

Do kampaně se v ČR zapojila 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v čele s vedoucí lékařkou Centra pro poruchy příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Hanou Papežovou, CSc., akci také podpořila Gabriela Koukalová, která o svém onemocnění otevřeně mluví. 

Kampaň na Instagramu nejdete zde: https://www.instagram.com/p/ByHzAygiUj4/?igshid=1sub76ob5h7xl

Celou tiskovou zprávu si přečtěte v příloze:

Gabriela Koukalová na XII. ročníku konference o PPP

Přijďte v sobotu 6.4.2019 od 12:30 na XII. mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě která se koná na Psychiatrické klinice 1.LF UK a VFN v Praze. Hostem besedy na téma poruchy příjmu potravy bude nejúspěšnější česká biatlonistka, mistryně světa a olympijská medailistka Gabriela Koukalová.

2.6. 2018 se uskutečnil již třetí Světový den poruch příjmu potravy

Připojte se k celosvětovému dni poruch příjmu potravy šířením 9+1 pravd o poruchách příjmu potravy. 

Odborníci celého světa se shodli na 9 pravdách o poruchách příjmu potravy, které mohou ulehčit vyhledání pomoci postiženým a poskytnutí pomoci odborníkům a rodinným příslušníkům. Naši odborníci přidali pravdu desátou.

Psychogenní (záchvatovité) přejídání

Psychogenní přejídání je nejčastější poruchou příjmu potravy. Projevuje se záchvatovitou konzumací velkého množství jídla za krátkou časovou jednotku. Záchvat doprovází pocit studu, viny, znechucení nad sebou samým. Nevyskytují se však eliminační metody, jako je zvracení, nadužívání projímadel, či excesivní cvičení (v tomto případě by šlo o bulimii). Pacienti se často za svůj problém stydí a považují jej za nedostatek vůle. Jde však o onemocnění, které je potřeba léčit.

Jestli máte podobný problém, prosím vyhledejte pomoc.

Na Psychiatrické klinice VFN a 1. LF UK v současnosti probíhá výzkum nového způsobu léčby psychogenního přejídání pomocí neinvazivní stimulační metody rTMS (repetitivní transkraniální magnetická stimulace). Ve světě byl prokázán účinek jednorázové stimulace na snížení bažení po jídle. V jednotlivých případech literatura popisuje i dlouhodobé zmírnění příznaků psychogenního přejídání.

Účastníci výzkumu nejdříve absolvují vstupní interview s lékařkou, během kterého je stanovena diagnóza a jsou probrány indikace a kontraindikace k nástupu experimentální metody léčby. Indikovaní pacienti, kteří budou souhlasit se zařazením do studie, budou požádáni o vyplnění 3 sérií dotazníků (před stimulací, po ukončení stimulace a měsíc po ukončení stimulace). Samotná léčba probíhá v prostorech Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK. Jedno sezení trvá cca 20 min. Pacienti absolvují spolu 10 sezení, tedy na kliniku docházejí 10 pracovních dnů, t.j. 2 týdny.

Pokud máte zájem o účast ve studii, bližší informace Vám rádi poskytneme na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

MUDr. Katarína Jaššová

Výzkum: tDCS - naděje v léčbě mentální anorexie?

Milé pacientky, milý pacienti,

ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, na oddělení pro léčbu poruch příjmu potravy, probíhá výzkum nového způsobu léčby mentální anorexie pomocí neinvazivní stimulační metody tDCS (transkraniální stimulace stejnosměrným proudem). V rámci Vaší léčby se toho výzkumu můžete zúčastnit i Vy. Výzkum je určen jen pro pacienty oddělelení poruch příjmu potravy ve VFN. 

Co je tDCS?

TDCS je moderní metoda, spočívající v aplikaci stejnosměrného proudu o velmi nízké intenzitě (2 mA) na kůži hlavy v oblasti čelních mozkových laloků. To může vést podle dosavadních vědeckých poznatků k ovlivnění funkce mozku a zmírnění obtíží spojených nejen s mentální anorexií. Bylo provedeno velké množství studií, z nichž některé ukazují pozitivní vliv tDCS při léčbě závislostí, deprese či jiných psychiatrických onemocnění. Jde o bezpečnou, nebolestivou a neinvazivní léčebnou metodu, která při dodržení bezpečnostních kritérií nevykazuje prakticky žádné významné vedlejší účinky.

Lékař koordinující studii: MUDr. Silvie Čerešňáková
Školitel: Prof. MUDr. Hana Papežová CSc.

Bližší informace Vám rádi poskytneme na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V příloze si můžete přečíst podrobnější informace o studii a metodě tDCS.

Konference o poruchách příjmu potravy 2017

9.-10.6. 2017 se na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze uskuteční 11. ročník mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy.

Pořadateli konference jsou Psychiatrická klinika  1. LF UK a VFN, Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP a  E-clinic, z.ú. Akce je pořádána v rámci celoživotního vzdělávání a ohodnocena kredity pro všechny spolupracující profese. Konference je určena především pro odborníky v prevenci a léčbě poruch příjmu potravy. 

Všechny informace a program naleznete na stránkách E-clinic, z.ú. 

Doplnili jsme nové články a materiály do rubriky pro učitele. Najdete zde doporučení, jak vybrat preventvní program ve škole, co dělat, když žák trpí poruchou přjmu potravy, co je v kompetenci školy, jak je možné pomoci a jaké jsou hranice této pomoci.

Přejít do rubriky pro učitele

Chaty pro rodiče, partnery, přátele. Termíny Vícerodinné terapie v roce 2017.

Novinkou jsou chaty pro rodiče, partnery a blízké těch, kteří trpí poruchami příjmu potravy. Chatovat s Vámi bude Mgr. Jana Tomanová, PhD., psycholožka s dlouholetou praxí v léčbě pacientů s poruchou příjmu potravy a specialistka na rodinnou a partnerskou psychoterapii. 

Přejít na rezervace chatů

V roce 2017 otevíráme další běh Vícerodinné terapie. Vícerodinná terapie kombinuje prvky mnoha terapeutických směrů a je výzkumně ověřena jako jedna z nejúčinnějších metod léčby poruch příjmu potravy.

Přečtěte si rozhovor o této metodě s psycholožkou Janou Tomanovou

Rodiny, které mají zájem o Vícerodinnou terapii mohou kontaktovat Marii Zlesakovou:

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: 602 20 99 51

Termíny Vícerodinné terapie v roce 2017:

7. dubna,

28. dubna,

19. května

a v září 2017 vždy od 10-16 hodin.

Terapie probíhá v sídle E-Clinic na Praze 3, Olšanská 7.

Setkání jsou otevřená - to znamená, že rodina (nebo její část) se může zúčastnit libovolného počtu dnů (jednoho, ale i všech vypsaných). Na vybraný termín je třeba se přihlásit 2 týdny předem a platba za setkání, na které se rodina hlásí, musí být připsána na účet E-clinic minimálně pět pracovních dnů před vypsaným termínem.

Go to top