Klientům nově nabízíme psychoterapeutické poradenství.
Prohlédněte si materiály ke světovému dnu poruch příjmu potravy, který je každoročně vyhlášen na 2. června.
American Academy for Eating Disorders: World Eating Disorders Action Day
#REALPEOPLE #REALRECOVERY
Zde ke shlédnutí video přeložené do češtiny
Článek o poruchách příjmu potravy na irozhlas.cz
Sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) připadá na čtvrtek 2. června 2022. Letos se zaměřuje na zvýšení dostupnosti odborné péče. Situaci zhoršila pandemie covid-19, kromě anorexie a bulimie představuje problém také psychogenní přejídání nebo excesivní cvičení.
„Nedávná analýza dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila z 3,5 % na 7,8 %. Z poruch příjmu potravy má anorexie nejvyšší úmrtnost ze všech psychiatrických diagnóz. Jedinci, kteří bojují s anorexií, mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy. Obavy vzbuzují i čísla pro poruchy přejídání, přibližně 2,8 % žen a 1 % mužů bude někdy v průběhu svého života bojovat s poruchou přejídání (BED). V období pandemie covid-19 se jejich nárůst ještě významně zvýšil, podobně jako úzkostné stavy, sebepoškozování, nebo závislostní chování,“ popisuje Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
Přečtěte si celou tiskovou zprávu Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
V E-clinic, z.ú. jsme partnery 1. LF UK v projektu ChildTalks+. ChildTalks+ je preventivní a edukativní metodika pro práci s rodinami, kde jeden z rodičů trpí duševním onemocněním. Cílem je předcházet duševním problémům a rizikovému chování jejich dětí a adekvátně k jejich věku jim poskytnout informace o duševním onemocnění jejich rodičů, emoční a sociální podporu. Rodičům program usnadní s dětmi o svém onemocnění mluvit a získají doporučení na návaznou odbornou pomoc.
Přečtěte si krátké informace o projektu a proč je důležité podpořit tuto rizikovou skupinu dětí:
V srpnu 2021 lektorka Dr. Karin van Doesum, autorka metodiky, proškolila prvních 14 terapeutů z ČR. Terapeuti budou pracovat v období říjen – prosinec 2021 v metodice ChildTalks+ s prvními 15 rodinami. Celkem bude účast v projektu nabídnuta 80 rodinám. Metodiku mohou proškolení terapeuti využívat i po skončení projektu a začlenit jí do práce se svými klienty. Proto informaci šíříme do co nejvíce odborných zařízení v ČR.
Druhý trénink proběhne 5. a 6. 5. 2022
Zaujala Vás ChildTalks+ a chcete metodiku využít ve své praxi?
Přečtěte si, kdo může být terapeut a podmínky účasti. Školení nabízíme pouze terapeutům s vlastní klientelou.
Informace pro zájemce o proškolení - terapeuty
Do projektu se mohou hlásit jak terapeuti, tak rodiny s duševním onemocněním, pro které je projekt určen.
Trpíte duševním onemocněním a máte dítě/děti ve věku 6- 18 let?
Přečtěte si letáček pro klienty:
Trpíte-li poruchou příjmu potravy, pro online konzultaci zdarma kontaktujte terapeuta Mgr. Petra Minaříka na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Datum konání:
22.6. 2024, 9:00 - 15:00
21.9. 2024, 9:00 - 15:00
23.11. 2024, 9:00 - 15:00
Zájemci hlaste se na jeden z těchto termínů na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo konání: E-clinic, z.ú., Olšanská 3, Praha 3
E-clinic, z.ú. s podporou Fondu Gábi pořádá workshopy s odborníky na léčbu poruch příjmu potravy.
Kontakt: Marie Eliášová: 775 715 478, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Výroky rodičů, kteří se workshopů účastnili:
World Eating Disorders Action Day 2021
Video České asociace pro PPP a E-clinic
Světový den poruch příjmu potravy je hnutí navržené pro lidi postižené poruchou příjmu potravy, jejich rodiny a zdravotníky, kteří je podporují. Cílem spojení aktivistů z celého světa je rozšířit globální povědomí o poruchách příjmu potravy jako o geneticky souvisejících, léčitelných nemocech, které mohou postihnout kohokoli.
Šestý výroční akční den Světového dne poruch příjmu potravy se uskuteční 2. června 2021 po celém světě. Letos se zaměřuje dostupnost léčby a kroky k úzdravě.
Členové komunity poruch příjmu potravy, včetně postižených jednotlivců a jejich rodin, profesionálové, vědci a političtí organizátoři péče se prakticky ve světě spojili, aby zvýšili přístup k přesným informacím, vymýtili mýty a společně se zasazovali o změnu zdrojů a zásad léčby.
Letos organizátoři vyzývají ke zlepšení školení poskytovatelů zdravotní péče a podpory pečovatelů.
Téma roku 2021 obsahuje kampaň na sociálních médiích #Equity4EatingDisorders
Příspěvky z jednotlivých zemí se týkají:
1) dostupnosti péče pro všechny formy poruch příjmu potravy;
2) rovnosti ve výzkumu a financování programů pro PPP
3) rovnosti v přístupu k léčbě a zotavení;
4) přístupu k intervencím pro marginalizované a méně zastoupené skupiny.
Více než 200 organizací z více než 50 zemí a 1000 aktivistů spolupracuje na 6 platformách sociálních médií a lokálně, aby změnilo způsob, jakým jsou poruchy příjmu potravy chápány a léčeny.
Strategické vedení poskytuje řídící výbor Akademie pro poruchy příjmu potravy representující odborníky z celého světa.
U nás je reprezentantem prof. Papežová, zasupující Sekci pro poruchy příjmu potravy PSČLS JEP a neziskovou organizaci E-clinic, která zorganizovala video na akutální témata, která byla řešena na XIII. konferenci pro poruchy příjmu potravy a obezitě v Praze 15.-17 dubna 2021, včetně ukázky z workshop pro širokou veřejnost, kde o úzdravě a sportu mluví Gabriela Soukalová s P. Minaříkem.
VŠE NA WEBU KONFERENCE.ECINSTITUT.CZ
Konferenci pořádá Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP a E-clinic, z.ú. pod záštitou České lékařské komory a Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Organizační výbor a vědecký sekretariát: prof. MUDr. Hana Papežová, Csc. a MUDr. Petra Uhlíková. |
Datum konání: 15. – 17. 4. 2021 |
Konference bude online. Podívejte se na program |