Sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) připadá na čtvrtek 2. června 2022. Letos se zaměřuje na zvýšení dostupnosti odborné péče. Situaci zhoršila pandemie covid-19, kromě anorexie a bulimie představuje problém také psychogenní přejídání nebo excesivní cvičení.
„Nedávná analýza dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila z 3,5 % na 7,8 %. Z poruch příjmu potravy má anorexie nejvyšší úmrtnost ze všech psychiatrických diagnóz. Jedinci, kteří bojují s anorexií, mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy. Obavy vzbuzují i čísla pro poruchy přejídání, přibližně 2,8 % žen a 1 % mužů bude někdy v průběhu svého života bojovat s poruchou přejídání (BED). V období pandemie covid-19 se jejich nárůst ještě významně zvýšil, podobně jako úzkostné stavy, sebepoškozování, nebo závislostní chování,“ popisuje Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
V E-clinic, z.ú. jsme partnery 1. LF UK v projektu ChildTalks+. ChildTalks+ je preventivní a edukativní metodika pro práci s rodinami, kde jeden z rodičů trpí duševním onemocněním. Cílem je předcházet duševním problémům a rizikovému chování jejich dětí a adekvátně k jejich věku jim poskytnout informace o duševním onemocnění jejich rodičů, emoční a sociální podporu. Rodičům program usnadní s dětmi o svém onemocnění mluvit a získají doporučení na návaznou odbornou pomoc.
Přečtěte si krátké informace o projektu a proč je důležité podpořit tuto rizikovou skupinu dětí:
V srpnu 2021 lektorka Dr. Karin van Doesum, autorka metodiky, proškolila prvních 14 terapeutů z ČR. Terapeuti budou pracovat v období říjen – prosinec 2021 v metodice ChildTalks+ s prvními 15 rodinami. Celkem bude účast v projektu nabídnuta 80 rodinám. Metodiku mohou proškolení terapeuti využívat i po skončení projektu a začlenit jí do práce se svými klienty. Proto informaci šíříme do co nejvíce odborných zařízení v ČR.
Druhý trénink proběhne 5. a 6. 5. 2022
Zaujala Vás ChildTalks+ a chcete metodiku využít ve své praxi?
Přečtěte si, kdo může být terapeut a podmínky účasti. Školení nabízíme pouze terapeutům s vlastní klientelou.
Trpíte-li poruchou příjmu potravy, pro online konzultaci zdarma kontaktujte terapeuta Mgr. Petra Minaříka na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zájemci hlaste se na jeden z těchto termínů na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Místo konání: E-clinic, z.ú., Olšanská 3, Praha 3
E-clinic, z.ú. s podporou Fondu Gábi pořádá workshopy s odborníky na léčbu poruch příjmu potravy.
• Získáte potřebné informace o onemocnění a přístupech, kterými podpoříte léčbu svých blízkých.
• Dozvíte se, jak zvládat rizikové období během léčby i po léčbě PPP.
• Společným obědem lze korigovat dosavadní způsoby komunikace při a po jídle.
• Vyzkoušíte si různé techniky relaxace.
• Programu se mohou zúčastnit až 4 rodiny.
• Cena 4500 Kč pro 1 rodinu za tento 1 denní workshop
Kontakt: Marie Eliášová: 775 715 478, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Výroky rodičů, kteří se workshopů účastnili:
"Na workshop jsme přicházeli s obavami, nervozitou. Prostředí je ale velmi přívětivé a bezpečné, měli jsme pocit profesionální a přitom lidské péče."
"Měli jsme možnost zorientovat se v problematice, srovnat si myšlenky, vyslechnout si zkušenosti druhých rodin a rady a zkušenosti odborníků. Pochopit a přijmout souvislosti a seznámit se s konkrétními léčebnými kroky. Poradit se, jak nejlépe tuto nemoc zvládat doma, s ohledem na všechny členy rodiny. Zrelaxovat. "
"Nejužitečnější bylo dozvědět se, jak můžeme pomoci dceři, jak se k ní mám chovat, čemu dát důraz, nad co se povznést, jak reagovat."
"Znalost scénáře průběhu nemoci pomáhá situace zvládat v realitě, protože díky informacím z WS víme, že to takto prostě je."
"Pomohlo nám vědomí, že v tom nejsme sami, s problémy a podobnými situacemi se potýkají i jiné rodiny, řeší podobné věci, jejich děti mají stejný problém."
Díky téměř dvouleté izolaci dospívajících v rámci koronaviru (zejména v naší zemi) byly ty dospívající holky "uvězněny" doma bez korekce vnější realitou v období změny těla v době dospívání (11-14 let).
Světový den poruch příjmu potravy je hnutí navržené pro lidi postižené poruchou příjmu potravy, jejich rodiny a zdravotníky, kteří je podporují. Cílem spojení aktivistů z celého světa je rozšířit globální povědomí o poruchách příjmu potravy jako o geneticky souvisejících, léčitelných nemocech, které mohou postihnout kohokoli.
Šestý výroční akční den Světového dne poruch příjmu potravy se uskuteční 2. června 2021 po celém světě. Letos se zaměřuje dostupnost léčby a kroky k úzdravě.
Členové komunity poruch příjmu potravy, včetně postižených jednotlivců a jejich rodin, profesionálové, vědci a političtí organizátoři péče se prakticky ve světě spojili, aby zvýšili přístup k přesným informacím, vymýtili mýty a společně se zasazovali o změnu zdrojů a zásad léčby.
Letos organizátoři vyzývají ke zlepšení školení poskytovatelů zdravotní péče a podpory pečovatelů.
1) dostupnosti péče pro všechny formy poruch příjmu potravy;
2) rovnosti ve výzkumu a financování programů pro PPP
3) rovnosti v přístupu k léčbě a zotavení;
4) přístupu k intervencím pro marginalizované a méně zastoupené skupiny.
Více než 200 organizací z více než 50 zemí a 1000 aktivistů spolupracuje na 6 platformách sociálních médií a lokálně, aby změnilo způsob, jakým jsou poruchy příjmu potravy chápány a léčeny.
Strategické vedení poskytuje řídící výbor Akademie pro poruchy příjmu potravy representující odborníky z celého světa.
U nás je reprezentantem prof. Papežová, zasupující Sekci pro poruchy příjmu potravy PSČLS JEP a neziskovou organizaci E-clinic, která zorganizovala video na akutální témata, která byla řešena na XIII. konferenci pro poruchy příjmu potravy a obezitě v Praze 15.-17 dubna 2021, včetně ukázky z workshop pro širokou veřejnost, kde o úzdravě a sportu mluví Gabriela Soukalová s P. Minaříkem.
Konferenci pořádá Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP a E-clinic, z.ú. pod záštitou České lékařské komory a Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Organizační výbor a vědecký sekretariát: prof. MUDr. Hana Papežová, Csc. a MUDr. Petra Uhlíková.